NOVÉ V PONUKE - ERGONOMICKÉ A BALANČNÉ STOLIČKY PRE ZDRAVÉ SEDENIE
Logo
Telefonická podpora
pracovné dni 09 - 16 h
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
11.04.2022
Školská stolička s otočným stolíkom
Práve sme do predaja zaradili ďalšiu novinku, školskú stoličku s otočným stolíkom COLLEGE. V ponuke sú dve verzie, stolička s otočným stolíkom a so šp... čítať celé
10.04.2022
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Do našej ponuky sme zaradili ďalšiu novinku - balančné stoličky, ktoré podporujú zdravé sedenie. Určené sú pre všetky vekové kategórie, pre používanie... čítať celé
22.10.2021
Kreatívne sedáky pre školy
Kreatívne sedáky pre školy a školské kluby. Sedáky umožňujú vytvárať ľubovolné zostavy spájaním jednotlivých modulov. Voliteľné farebné kombinácie poť... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
08.05.2022 Škola
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
Špeciálne mobilné vozíky a skrine s vnútorným vybavením umožňujúcim súčasne skladovať a nabíjať notebooky, tablety alebo smartfóny s využitím najmä p... čítať celé
Ako používať balančnú stoličku ELA
01.05.2022 Kancelária
Ako používať balančnú stoličku ELA
Tipy a rady ako začať používať balančnú stoličky ELA pre aktívne sedenie čítať celé
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022 Kancelária
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Poznáte označenie sitting / perching, viete správne používať balančné stoličky a sedáky? čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kancelária
  4. Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022
Kancelária

Balančné stoličky pre zdravé sedenie

Bolí vás pri sedení chrbát, aj napriek tomu, že máte "dobrú" kancelársku stoličku? Možno by ste mali zvážiť používanie balančnej stoličky alebo sedáku. Viete v čom sú ich výhody a ako ich máte "správne" používať?

Systém balančného sedenia nie je žiadna horúca novinka, ale posledné výskumy v oblasti biomechaniky priniesli zaujímavé zistenie, že pre dosiahnutie optimálnych zdravotných benefitov je vhodné zapojiť striedavé používanie klasickej a balančnej stoličky. V prípade používania balančnej stoličky/sedáku ide o spôsob sedenia, ktorý sa označuje ako "kombinovaný posed - sitting/perching".

Na úvod treba povedať, že balančné sedenie nemá za úlohu nahradiť v plnom rozsahu klasickú kancelársku stoličku, pretože pre niektoré pracovné úkony alebo aj spôsob práce je klasická stolička nevyhnutná, ale balančný spôsob sedenia vytvára účinnú alternatívu, ktorou si môžete na pracovisku vytvoriť zónu zdravého sedenia.

Aký má "kombinovaný posed" pre telo význam?  Balančná stolička/sedák umožňuje oproti bežnej kancelárskej stoličke nastaviť väčšie rozpätie výškového nastavenia sedala, má jednobodové kĺbové uchytenie sedadla, čo umožňuje vykonávať plynulú zmenu bočného náklonu ako aj 360°rotáciu na sedadle. Tento typ balančnej stoličky/sedáku nie je vybavený operadlom a preto sa do balančného pohybu môže aktívne zpojiť celá chrbtica a viac svalových skupín. Balančný náklon alebo pohyb vytvára rôznu úroveň zaťaženia pre telo.

Aby sa dosiahol najlepší účinok "kombinovaného posedu", je potrebné v určitých časových intervaloch meniť polohu výšky sedadla. Možno budete teraz namietať, že stačí, aby ste pri kancelárskej práci používali nastaviteľný stôl a keď pocítite bolesť alebo únavu, tak si upravíte výšku pracovnej plochy a v stoji necháte telo oddychovať. A práve toto nie je ten najoptimálnejší spôsob. Zmenou polohy zo sedu do stoja sa prenesie 100% hmotnosti vášho tela na nohy, zmena polohy bola vykonaná, ale nevytvorili ste žiadny priestor na to aby sa uvolnila chrbtica a sedacie svaly!

Poradíme vám ako na to. Používajte metódu sitting / perching.

Nízka poloha sedenia je označovaná ako "klasická / sitting", pri tejto polohe sa balančná stolička/sedák nastaví do spodnej polohy tak, aby ste mali pohodlie na prácu za štandardne vysokým pracovným stolom (nastavenia dosky pracovného stola na úrovni 720-730 mm / optimálna výška pre dospelú osobu). Pri tejto polohe sedenia sa väčšia časť hmotnosti tela prenáša na plochu balančného sedadla a len malá časť hmotnosti sa prenáša na nohy. Počas sedenia sa môže aktívne využívať maximálny balančný rozsah kĺbového uchytenia sedadla, počas práce sa môžete nakláňať na strany alebo otáčať o 360° a to všetko bez používania operadla. Nohy sú opreté o podložku, čím sa vytvorí stabilná "pracovná" poloha, pri ktorej sa zvyšuje koncetrácia na prácu pretože telo sa na balančnom sedadle správa viac prirodzenejšie, v takejto polohe dokážeme zotrvať a pracovať dlhší čas. Na druhej strane, každá poloha pri ktorej sa sedí vytvára tlak na chrbticu a sedacie svaly a preto nás po čase začne bolieť šija a neskôr sa bolesť môže preniesť na celú chrbticu. To je signál pre naše telo, aby sme zmenili pozíciu a prešli na druhý spôsob sedenia.

Vysoká poloha sedenia je označovaná ako " vzpriamená,neutrálna /perching", je to poloha, ktorú z čisto anatomického pohľadu nemôžeme označiť ako sedenie a rovnako nemôžeme o tejto polohe hovoriť ako státí, ale práve to označujú viaceré odborné výskumy za najlepšiu pracovnú polohu pri ktorej môžeme využívať zvýšené nastavenie pracovnej plochy.

Aby sme mohli takúto polohu zaujať, budeme potrebovať nastaviť aktívnu balančnú stoličku do zvýšenej polohy, je to poloha, pri ktorej máme len čiastočný kontakt s plochou sedadla (neprenesieme na sedadlo celú hmotnosť tak ako pri nízkom sedení), ale väčšia cačť hmotnosti tela je prenesená na nohy. Uhol medzi nohami a zovretím chrbtice je veľmi otvorený. Nie je to poloha, v ktorej by sa dalo pracovať celý deň, ale určite je to poloha, ktorá pomôže nášmu telu k rýchlejšej regenerácii. Je veľmi dôležité pripomenúť, že takýto typ sedenia  nie je vhodný pre každého, resp. takto odporúčané používanie balančnej stoličky by mali osoby s diagnostikovaným poškodením chrbtice najskôr konzultovať so svojim lekárom.

 

 

 

💡Naše odporúčanie:využite k balančnej stoličke aj výškovo nastaviteľný stôl, ktroým si viete veľmi rýchlo prispôsobiť výšku pracovnej plochy pri striedaní polôh sedenia

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky