Logo
Telefonická podpora
v pracovných dňoch 08.30 - 16.00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
11.04.2022
Školská stolička s otočným stolíkom
Práve sme do predaja zaradili ďalšiu novinku, školskú stoličku s otočným stolíkom COLLEGE. V ponuke sú dve verzie, stolička s otočným stolíkom a so šp... čítať celé
10.04.2022
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Do našej ponuky sme zaradili ďalšiu novinku - balančné stoličky, ktoré podporujú zdravé sedenie. Určené sú pre všetky vekové kategórie, pre používanie... čítať celé
22.10.2021
Kreatívne sedáky pre školy
Kreatívne sedáky pre školy a školské kluby. Sedáky umožňujú vytvárať ľubovolné zostavy spájaním jednotlivých modulov. Voliteľné farebné kombinácie poť... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
08.05.2022 Škola
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
Špeciálne mobilné vozíky a skrine s vnútorným vybavením umožňujúcim súčasne skladovať a nabíjať notebooky, tablety alebo smartfóny s využitím najmä p... čítať celé
Ako používať balančnú stoličku ELA
01.05.2022 Kancelária
Ako používať balančnú stoličku ELA
Tipy a rady ako začať používať balančnú stoličky ELA pre aktívne sedenie čítať celé
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022 Kancelária
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Poznáte označenie sitting / perching, viete správne používať balančné stoličky a sedáky? čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
  1. Úvod
  2. Všeobecné podmienky používania, údržby a čistenia kancelárskeho nábytku a vybavenia
Všeobecné podmienky používania, údržby a čistenia kancelárskeho nábytku a vybavenia

Všeobecné podmienky používania, údržby a čistenia kancelárskeho nábytku a vybavenia

Ďakujeme, že ste si zakúpili tovar v našom obchode marketsk.sk. Jednotlivé tovarové položky sú vyrabáné z akostných vstupných surovín a technologickými postupmi, ktoré zodpovedajú európskym štandardom a normám používaných vo výrobe, ktoré priamo ovplyvňujú ich dlhodobé a spoľahlivé používanie. V záujme zachovanie vašej maximálnej spokojnosti vás preto prosíme, aby ste si prečítali pravidlá správneho používania, údržby a čistenia nami predávaných tovarov. Dodržiavanie týchto pravidiel vám zaručí zachovanie najvyššej kvality nielen počas trvania záručnej doby, ale aj na ďalšie roky používania. Zapamätajte si prosím, že zakúpený tovar by sa mal vždy používať len v súlade s jeho účelom.

Nesprávne používanie, údržba alebo čistenie má vplyv na rýchlejšie opotrebovanie. Poškodenie tovaru spôsobené nedodržaním nasledujúcich odporúčaní je základom pre zamietnutie reklamácie.

Všeobecné informácie

Obaly a preprava

Tovar je vo výrobe balený tak, aby bol chránený pred poškodením. Pri otváraní balíkov buďte opatrní, pretože použitie ostrých nástrojov môže poškodiť povrch tovaru,alebo jeho vybavenie. S tovarom počas manipulácie a skladovaní by sa malo vždy zaobchádzať v súlade s označeniami na obale, ak sa vzťahuje na daný výrobok. V prípade poškodenia nových výrobkov sa odporúča uschovať obal za účelom overenia opodstatnenia reklamácie.

Montáž

Pre zabezpečenie dlhodobého a bezpečného používania zakúpeného tovaru, ktorý je dodávaný v demonte, teda v stave, kedy sa pre potreby prepravy a/alebo pre potreby dosiahnutia úspornosti prepravného balenia dodáva rozmontovaný na jednotlivé diely musí zabezpečiť správna a odborná montáž, t. j. v súlade s pokynmi obsiahnutými v montážnom návode daného výrobku (montážny návod uvádza spôsob montáže, počet dielov a príslušenstvo potrebné na montáž), a jeho následné používanie musí byť v súlade s návodom na použitie a týmito pravidlami.

Všeobecné pokyny po montáži

Nábytkové diely sa musia ukladať na vyrovnaný povrch do vodorovnej polohy (nedodržanie tohto pravidla môže spôsobiť nesprávne fungovanie zásuviek, dverí alebo deformáciu nábytkovej zostavy)

Kancelárske stoličky, kreslá a pracovné stoličky sa odporúča vybaviť vhodnými kolieskami/klzákmi v závislosti od typu podlahy: mäkký alebo tvrdý povrch, nesprávna voľba koliesok/klzákov môže zapríčiniť poškodenie podlahy alebo sa môže výrazne ovplyvniť funkčnosť samotnej stoličky. Predajca nezodpovedá za škody spôsobené nesprávnym používaním výrobkov. V prípade, že používate stoličku na drevenej podlahe, použite pogumované kolieska alebo ochranné podložky. Udržiavajte podlahy v čistote, pretože akékoľvek nečistoty sa môžu zachytiť/dostať do koliesok/klzákov a následne poškodiť podlahu alebo kolieska/klzáky.

Stohovanie konferenčných stoličiek by nemalo presiahnuť predajcom odporúčaný maximálny počet na seba ukladaných stoličiek a to z dôvodu bezpečnej manipulácie a predchádzania rizika poškodenia stoličiek.

Elektricky výškovo nastaviteľné kancelárske stoly pokiaľ nie je v návode na používanie uvedené inak slúžia výhradne na kancelárske používanie. Všetky doplnkové zariadenia, ktoré budú počas zdvíhacích cyklov položené na pracovnej ploche sa musia zabezpečiť voči pohybu alebo prípadnému posunutiu. Ťažké predmety a vybavenie ako napr. monitor, tlačiareň, alebo rôzna papierová dokumentácia by sa mali na ploche rozmiestňovať rovnomerne tak, aby sa jednostranne nepreťažoval elektrický zdvih.

Optimálne podmienky používania pre kancelárske vybavenie

Kancelársky nábytok je určený výhradne na vnútorné použitie v priestoroch, ktoré sú chránené pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok. Odporúča sa, aby boli dodržané optimálne klimatické podmienky: odporúčaná teplota vzduchu v miestnosti v rozsahu 15-30°C, relatívna vlhkosť vzduchu 40-65 % (veľmi suchý alebo naopak veľmi vlhký vzduch môže spôsobiť deformáciu nábytkových dielov), zabezpečenie pravidelného vetrania, alebo výmeny vzduchu. Nábytok sa nemá umiestňovať priamo k zdroju sálavého tepla (radiátory, ohrievače, dúchadlá atď.), z protipožiarneho hľadiska je dôležité zachovať aj umiestnenie vo vzdialenosti najmenej 1 m od aktívneho zdroja tepla. Povrchy nábytku chráňte aj pred priamym teplom (horúce predmety s teplotou nad 40°C: napr. šálky horúcim nápojom, kuchynský riad a nádoby s horúcim jedlom). Neumiestňujte kancelársky nábytok do miestností s vysokou vlhkosťou alebo na mokrý povrch (nábytok môže absorbovať vodu). Nábytok by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Dlhodobé vystavenie nábytku UV lúčom môže viesť k zmene zafarbenia nábytku.

Kancelárske stoličky a kreslá, kancelárske sedáky a sedačky sú určené pre 8 hodinové denné pracovné zaťaženie. Pokiaľ to v návode nie je uvedené inak, všetky výrobky sú určené pre bežné kancelárske používanie, stoličku, kreslo alebo jednomiestny sedák/sedačku by mala používať len jedna osoba s hmotnosťou nepresahujúcou celkovú maximálnu nosnosť. Dvoj a troj miestne sedáky/sedačky by nemalo používať na sedenie viac osôb, pre aký počet bola dimenzovaná konštrukcia daného modelu (napr. na sedačke pre 3 osoby s nosnosťou 120kg / jedno miesto by nemali sedieť viac ako tri osoby a súčet hmotnosti týchto osôb by nemal presahovať maximálny povolený limit celkového zaťaženia). Pravidelné používanie môže zapríčiniť uvoľnenie skrutkových spojov, je to stav, ktorý sa rieši bežnou servisnou údržbou, vôľa jednotlivých spojov sa odstráni dotiahnutím jednotlivých skrutiek/matíc alebo spojok. Na predchádzanie týchto stavov sa odporúča v intervale každých 6 mesiacov vykonať kontrolua v prípade potreby dotiahnuť skrutky.

Nosnosť

Kancelársky nábytok sa má používať v súlade s jeho určením, pokiaľ na to nie je nábytok určený, nemalo by sa na ňom sedieť, stáť alebo po ňom chodiť. Môže to spôsobiť úraz alebo poškodenie nábytkových dielov. Tiež sa neodporúča preťažovať nábytok a prekračovať jeho maximálnu nosnosť. Pri umiestňovaní ťažkých predmetov na nábytok buďte obzvlášť opatrní. Môže ľahko poškodiť jeho povrch. Čalúnený nábytok je obzvlášť vystavený na tvorbu priehlbín a deformácií.

Škrabance na povrchu

Povrch kancelárskeho nábytku sa môže ľahko poškodiť od predmetov s ostrými hranami alebo drsnými plochami, preto sa neodporúča umiestňovať a/alebo pohybovať takýmito predmetmi po povrchu nábytku. Odporúčame zvážiť používanie podložiek pod myš a klávesnicu alebo pod iné prvky vybavenia, ktoré môžu poškodiť povrch pracovnej dosky.

Chemické látky

Kancelársky nábytok vyrábaný zo štandarných materiálov nie je vhodný na používánie v prostredí, kde sa aplikujú chemické látky (kyseliny, látky na báze alkoholu, rozpúšťadlá atď.), preto sa odporúča používať s takýmito látkami izolačné/ochranné podložky. Rozliate tekutiny by sa mali okamžite utrieť dobre absorbujúcou, mäkkou handričkou.

Premiestňovanie/prenášanie kancelárskeho nábytku

Pokiaľ je to potrebné a potrebujete premiestniť kancelársky nábytok, použite nasledovné odporúčanie. Nikdy nemanipulujte s nábytkom, v ktorom sú uložené kancelárske dokumenty, alebo iné vybavenie. Hmotnosť takto uložených predmetov môže veľmi zvýšiť samotnú hmotnosť nábytku, čo môže zapríčiniť jeho poškodenie, a/alebo aj trvalé zničenie pri jeho manipulácií. Pred samotným presunom nábytku vyprázdnite vnútorný obsah, zaistite poličky, dvere, zásuvky voči pohybu, alebo neželanému otvoreniu počas presunu. Pred samotným presunom si skontrolujte, či celková výška nábytku nebude vyššia ako je otvor na dverách, alebo či sa na trase presunu nevyskytuje prekážka, ktorá bude znemožňovať prechod. Bezpečný a pohodlný spôsob na prenášanie nábytku je jeho uchopenie za zvislé časti a/alebo za spodnú konštrukčnú časť. Neodporúča sa uchopenie za kovanie, úchyty alebo malé čalúnené prvky (napr. opierky hlavy), ktoré nie sú určené na nosenie - môže to poškodiť výrobok, kancelársky pracovný stôl alebo konferenčný stôl sa musí uchopiť a zdvíhať za nosnú konštrukciu/podnož, nedvíhajte a nemanipulujte so stolami tak, že ich uchopíte za pracovnú dosku stola, hrozí riziko vytrhnutia pracovnej dosky z nosnej konštrukcie. Kancelárske skrine by sa nemali premiestňovať tlačením po podlahe za bočné steny, hrozí riziko poškodenia bočnej steny alebo  podlahy. Pokiaľ nie je v montážnom návode uvedené inak, na premiestnenie nábytku je vhodné/potrebné najmenej dve osoby. Mobilný kancelársky nábytok vybavený transportnými kolieskami alebo podvzkom môže premiestňovať aj jedna osoba. Ak chcete presunúť modulárne prvky súpravy, najskôr demontujte jednotlivé prvky súpravy. Premiestňovaním jednotlivých prvkov systému sa zabráni ich poškodeniu. Po premiestnení nábytku sa odporúča jeho opätovné ustavenie do vodorovnej polohy.

Používané materiály a technológie

Štandardná MCF doska: má dobré mechanické vlastnosti, tvarová pevnosť a tuhosť, odolnosť proti poškriabaniu a znečisteniu, je používaná na štandardnú výrobu kancelárskeho nábytku. Postačuje veľmi jednoduchá údržba a na čistenie stačí použiť vlhkú, mäkkú handričku a v prípade väčších nečistôt môžete do vody pridať jemný čistiaci prostriedok, napr. mydlo alebo čistiaci prostriedok na riad. Po vyčistení povrch osušte suchou handričkou. Nemali by sa používať parné čistiace zariadenia. Hneď ako sa objavia nečistoty, mali by byť odstránené. Neskorá reakcia alebo dlhé pôsobenie nečistôt môže spôsobiť trvalé poškodenie povrchu.

Laminátova LTD doska: sa používajú pre nábytkové diely určené na intenzívne použitie. Vyznačuje sa vysokou úrovňou odolnosti proti oderu a teplotným vplyvom. Antistatický povrch zabraňuje priľnutiu nečistôt a prachu. Tento povrch by ste mali čistiť vlhkou handričkou. V prípade silnejších nečistôt je možné použiť jemný čistiaci prostriedok. Po vyčistení laminátového povrchu je potrebné ho osušiť suchou handričkou.

Lakovaná doska MDF: sa používa na dekoratívne nábytkové plochy, vyznačuje sa zvýšeným leskom, preto sa odporúča jej povrch utierať suchou mäkkou handričkou. Na odolnejšie nečistoty použite navlhčenú handričku. Nepoužívajte čistiace a konzervačné látky, ktoré obsahujú deriváty silikónov a voskov, brúsivá a rozpúšťadlá (tieto prostriedky môžu spôsobiť trvalé poškodenie povrchu).

Stolové dosky Topalit®: sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou proti vysokej teplote, poškriabaniu, ťažkým predmetom a zmenám poveternostných podmienok. Udržiavajú sa pomerne ľahko. Stolové dosky Topalit® by sa mali čistiť mäkkou hubkou alebo handričkou a teplou vodou s trochou prostriedku na umývanie riadu. Po umytí by mala byť pracovná doska vysušená suchou handričkou. V prípade potreby proces opakujte. Na čistenie stolových dosiek Topalit® nepoužívajte abrazívne materiály/pomôcky ani čistiace prostriedky.

Masívne drevo, preglejka a prírodná dyha: tieto prírodné materiály ukazujú svoju prirodzenú krásu a štruktúru použitého materiálu. Rozdiely vo vzhľade medzi jednotlivými prvkami a kusmi nábytku alebo súpravami nábytku sú povolené, vďaka čomu je každý produkt iný, jedinečný a originálny. Táto skutočnosť dokazuje prírodný pôvod materiálu, čo dodatočne zdôrazňuje hodnotu takto vyrobeného nábytku. Povrchy tohto nábytku je potrebné utierať čistou a vlhkou handričkou v smere vlákien. Potom by ste mali povrch osušiť suchou handričkou. Nepoužívajte čistiace a konzervačné látky, ktoré obsahujú silikónové a voskové deriváty, brúsivá alebo rozpúšťadlá. Na čistenie a údržbu nábytku neodporúčame používať chemické prostriedky, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vzhľad laku a spôsobiť trvalé poškodenie povrchu, za ktoré výrobca nenesie zodpovednosť.

Sklo: je mimoriadne tvrdý materiál, ktorý si vyžaduje náležitú starostlivosť. Na jeho povrchu by ste nemali presúvať predmety z tvrdých materiálov (keramika, kov), pretože by mohli poškriabať sklo. Je citlivé na náhle a výrazné zmeny teploty, preto pod horúci riad používajte izolačné podložky. Sklenené prvky by sa mali čistiť mäkkou handričkou a špeciálnymi prostriedkami na čistenie skla.

Kovové povrchy práškovo lakované, chrómované, leštené: počas procesu práškového lakovania sa používa špeciálna prášková farba, ktorá je rovnomerne nanášaná (nastriekaná) na povrch. Získaný povlak je nielen mimoriadne hladký, ale aj odolný, no napriek tomu nie je odolný voči poškriabaniu a inému mechanickému poškodeniu (má skôr dekoratívnu funkciu). Chrómované a leštené povrchy sú tiež ozdobnými, lesklými povrchmi. Sú však odolnejšie proti poškriabaniu ako lakované povrchy. Po umytí kovového povrchu nábytku ho utrite dosucha. Na čistenie prvkov môžete použiť bežne dostupné čistiace prostriedky, ktoré neškriabu povrch a sú určené pre tento typ povrchovej úpravy. Odporúča sa vyčistiť povrch nábytku mäkkou handričkou.

Plasty: sú najčastejšie odolné voči chemikáliám a vlhkosti, ale nie sú odolné voči silným oxidačným činidlám a pôsobeniu zvýšenej teploty, plastové prvky by navyše nemali byť vystavené silnému slnečnému žiareniu, mrazu alebo silnému dažďu. Plasty by sa mali umývať teplou vodou s prídavkom všeobecne dostupných čistiacich prostriedkov, ako je mydlo alebo čistiaci prostriedok na riad. Nepoužívajte ostré alebo poškriabané hubky, kefy alebo drôtenky.

Koža a umelá koža: správna starostlivosť o kožené výrobky zabezpečí ich dobrý vzhľad a vynikajúci stav po mnoho rokov. Koža/umelá koža nemôže byť namočená, naolejovaná alebo ošetrená brúsnymi prostriedkami; vždy ich chráňte pred priamym slnečným žiarením. Všetky nečistoty by mali byť okamžite odstránené. Na čistenie kože/umelej kože by ste mali v prvom rade použiť handričku mierne navlhčenú slabým umývacom roztokom vody a mydla. Potom by ste mali povrch jemne utrieť do sucha. Neodporúča sa používať vysávač, pretože by ste mohli poškriabať povrch kože/umelej kože. Pri použití špeciálnych prostriedkov na starostlivosť o kožu/umelú kožu sa odporúča vyskúšať účinok prostriedku na vzorke (neviditeľnej) čalúnenia.

Látky: aby sa zabránilo vyblednutiu poťahovej látky, mal by byť nábytok s textilným čalúnením vždy chránený pred priamym slnečným žiarením. Všetky nečistoty by mali byť okamžite odstránené. Pri čistení škvŕn a nečistôt z textilného čalúnenia používajte vlhké handričky namočené v teplej vode a jemné čistiace kvapaliny a šampóny určené na odstraňovanie konkrétnych škvŕn na čalúnení nábytku. Odporúča sa, aby bol prostriedok testovaný na malom a slabo viditeľnom mieste čalúnenia. Textilné čalúnenie si navyše vyžaduje pravidelné vysávanie.

Novinky z nášho blogu

Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
08.05.2022 Škola
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
Špeciálne mobilné vozíky a skrine s vnútorným vybavením umožňujúcim súčasne skladovať a nabíjať notebooky, tablety alebo smartfóny s využitím najmä p... čítať celé
Ako používať balančnú stoličku ELA
01.05.2022 Kancelária
Ako používať balančnú stoličku ELA
Tipy a rady ako začať používať balančnú stoličky ELA pre aktívne sedenie čítať celé
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022 Kancelária
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Poznáte označenie sitting / perching, viete správne používať balančné stoličky a sedáky? čítať celé
Bezpečnostný uzáver pre šatňové skrine
06.02.2022 Šatne
Bezpečnostný uzáver pre šatňové skrine
Špeciálny bezpečnostný uzáver pomáha zlepšiť zabezpečenie uzamykania šatňových skriniek. čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
© 2023 - marketsk.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk