Logo
Telefonická podpora
v pracovných dňoch 08.30 - 16.00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
11.04.2022
Školská stolička s otočným stolíkom
Práve sme do predaja zaradili ďalšiu novinku, školskú stoličku s otočným stolíkom COLLEGE. V ponuke sú dve verzie, stolička s otočným stolíkom a so šp... čítať celé
10.04.2022
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Do našej ponuky sme zaradili ďalšiu novinku - balančné stoličky, ktoré podporujú zdravé sedenie. Určené sú pre všetky vekové kategórie, pre používanie... čítať celé
22.10.2021
Kreatívne sedáky pre školy
Kreatívne sedáky pre školy a školské kluby. Sedáky umožňujú vytvárať ľubovolné zostavy spájaním jednotlivých modulov. Voliteľné farebné kombinácie poť... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
08.05.2022 Škola
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
Špeciálne mobilné vozíky a skrine s vnútorným vybavením umožňujúcim súčasne skladovať a nabíjať notebooky, tablety alebo smartfóny s využitím najmä p... čítať celé
Ako používať balančnú stoličku ELA
01.05.2022 Kancelária
Ako používať balančnú stoličku ELA
Tipy a rady ako začať používať balančnú stoličky ELA pre aktívne sedenie čítať celé
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022 Kancelária
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Poznáte označenie sitting / perching, viete správne používať balančné stoličky a sedáky? čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
  1. Úvod
  2. Čistenie a údržba stoličiek / sedačiek
Čistenie a údržba stoličiek / sedačiek

STOLIČKY A SEDAČKY - ÚDRŽBA POŤAHU

1. Látkový poťah pre stoličky a sedačky udržiavajte v čistote pravidelným vysávaním od prachu a bežných drobných pevných nečistôt, použite vysávanie s jemným kartáčovým nadstavcom, ktorý nepoškodí povrch látkového poťahu. Zvýšenú pozornosť venujte údržbe a vysávaniu poťahu zo sieťovanej látky, alebo vlnenému látkovému poťahu, na čistenie používajte len hladké plastové nadstavce alebo jemné kartáčové nadstavce, pretože ostré plastové hrany alebo hrubé kartáče môžu narušiť štruktúru látky. Ak to umožňuje konštrukcia stoličky alebo sedačky, niektoré vybrané modely majú odopínacie látkové poťahy, ktoré je možné prať pri nízkej teplote v práčke. Pre špeciálne poťahové látky s bakteriostatickou úpravou alebo pre poťahové látky, ktorých povrch je impregnovaný špeciálnym výrobným procesom odpudzujúcim vodu je potrebné dodržať odporúčaný postup čistenia uvádzaný v montážnom návode.

Čo v prípade ak je látkový poťah znečistený jedlom?

Vždy sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Stopy po jedle jemne vyčistite navlhčenou utierkou, pri čistení netlačte na poťah, aby sa zvyšky jedla nezatlačili hlbšie do štruktúry látky, na zaschnuté zvyšky jedla môžete aplikovať malé množstvo čistiaceho prostriedku určeného na tepovanie. Na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá, môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej látky. Pri znečistení stoličky nápojom (káva, čaj, nealko ...) sa snažte čo najrýchlejšie na zasiahnutý povrch položiť väčšie množstvo savého materiálu (papierové obrúsky, látkové utierky, uterák ...) aby sa čo najskôr zachytilo čo možno najviac tekutiny. Zasiahnutý povrch môžete jemne utrieť navlhčenou utierkou, na prípadné škvrny od nápoja môžete aplikovať malé množstvo prostriedku určeného na tepovanie. Dôležité upozornenie - mokrý povrch sa nesnažte rýchlo vysušiť elektrickým sušičom na vlasy alebo na ruky, pôsobenie príliš horúceho vzduchu na povrch poťahu môže narušiť štruktúru výplňovej peny a na povrchu látky môže vytvoriť škvrny (zvlášť rizikové pri svetlejších odtieňoch látkového poťahu). Na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla.

Hĺbkové čistenie - aplikovanie metódy hĺbkového čistenia na poťah stoličky alebo sedačky je vždy podmienené odbornou konzultáciou s profesionálnou firmou, ktorá sa špecializuje na takýto proces čistenia. Nezabudnite, že neodborne vykonané hĺbkové čistenie mokrým procesom môže výrazne narušiť vlastnosti a štruktúru sedadlovej peny a štruktúru poťahovej látky (niektoré typy stoličiek používajú špeciálnu pamäťovú penu).

2. Koženkový poťah pre stoličky a sedačky udržiavajte v čistote pravidelným utieraním jemne navlhčenou utierkou, prípadne špeciálnymi čistiacimi prostriedkami určenými na čistenie a regeneráciu koženkového poťahu. Koženka je syntetický poťahový dvojvrstvový materiál (spodná nosná sieťovinová vrstva a vrchná farebná vrstva). V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať navlhčenou utierkou a zľahka vysušiť. Na čistenie nepoužívajte mokré čistiace procesy (tepovanie), na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej koženky.

3. Kožený poťah pre stoličky a sedačky udržiavajte v čistote pravidelným utieraním jemne navlhčenou utierkou, prípadne špeciálnymi čistiacimi prostriedkami určenými na regeneráciu kože. Koža je prírodný poťahový materiál, každý typ kože má svoju štruktúru. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať navlhčenou utierkou a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte mokré čistiace procesy (tepovanie), na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej kože.

4. Plastové sedadlá pre stoličky a multi-sedáky sú vyrobené z odolného polyetylénu a sú odolné voči vode. Pre základnú údržbu používajte utieranie vlhkou utierkou s použitím bežného saponátu. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad plastového sedadla (hlavne pri sedadlách s vysokým leskom). V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte plastový povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu plastového sedadla.

5. PUR plastové sedadlá pre stoličky sú vyrobené z odolného vstrekovaného polyuretánu a sú odolné voči vode. Pre základnú údržbu používajte utieranie vlhkou utierkou s použitím bežného saponátu. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad plastového sedadla. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte plastový povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu polyuretánového sedadla.

6. Drevené sedadlá pre stoličky a multi-sedáky sú vyrobené z ohýbanej bukovej preglejky s prírodným vzhľadom v dekóre buk, alebo špeciálnym morením v iných odtieňoch, niektoré sedadlá môžu mať vrchný ochranný lakovaný náter. Pre základnú údržbu používajte utieranie jemne navlhčenou utierkou. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad dreveného sedadla. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte drevený povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu dreveného sedadla.

7. Antistatická látka pre ESD stoličky, je špeciálna látka vyrobená za účelom odvádzania vzniknutých nábojov od sediacej osoby na uzemňovacie prvky. Špeciálna štruktúra látky si vyžaduje aj špeciálne čistiace procesy. Špeciálna antistatická ESD poťahová látka sa nesmie nikdy čistiť mokrým tepovaním, prípadne mokrým umývaním bežnými saponátmi. Antistatická ESD látka sa môže ošetrovať len suchým vysávaním (používajte ESD vysávače na zamedzenie vzniku nežiadúcich nábojov) a povrch látky je možné ošetriť len špeciálnymi ESD čistiacimi prostriedkami (napríklad antistatický roztok REZTORE), ktoré obnovujú povrchové vlastnosti antistatickej látky. Na čistenie nikdy nepoužite bielidlá, chlór alebo iné čistiace látky na báze rozpúšťadla. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu antistatickej látky.

 

STOLIČKY - ÚDRŽBA MECHANICKÝCH ČASTÍ

1. Stoličková mechanika je to časť stoličky, ktorou sa ovládajú funkcie stoličky a je pevne spojená so sedadlom a operadlom. Na ovládanie funkcií mechaniky sa používajú páčky, alebo tlačidlá, prípadne kombinované bowdenové ovládanie. Tieto ovládacie prvky sú zvyčajne bezúdržbové, prípadné poruchy sa musia opravovať v servisnom stredisku. Pravidelné čistenie od prachu a nečistôt pomáha udržovať mechaniku vo funkčnom stave. V prípade potreby je možné dotiahnuť spodné upevňovacie skrutky (mierne uvoľnenie sa môže vyskytnúť časom a vplyvom bežného používania stoličky, čo ale nie je reklamačná vada), pri používaní stoličky vo veľmi prašnom prostredí sa odporúča intervaly kontroly a údržby opakovať v kratších intervaloch. Na pohyblivé kĺbové a kyvné spoje môžete aplikovať jemnú vrstvu mazacieho / ochranného prostriedku.

2. Stoličkový piest je samostatný uzatvorený zdvíhací systém a pri štandardných kancelárskych podmienkach a správnom používaní stoličky je to bezúdržbová časť stoličky. Vo veľmi prašnom prostredí (dielenské priestory, výrobné haly, recepcie a pod.) je vhodné pravidelne suchou utierkou zotierať usadené jemné prachové nečistoty z hladkej klznej plochy piesta. Odporúča sa tiež, aby sa 1 x za mesiac vykonala zmena výškového nastavenia / zmena polohy piesta z polohy úplného zatlačenia do polohy úplného vysunutia, čím sa predchádza zatuhnutiu vnútorných častí a maziva, prípadne sa môže včas odhaliť porucha.

3. Podrúčky sa rozdeľujú na pevné a výškovo nastaviteľné. Pevné podrúčky môžu byť súčasťou stoličkovej konštrukcie, prípadne sa jedná o montovaný typ, ktorý sa uchytáva na spodnú časť sedadla - pre tento typ kontrolu zamerajte hlavne na upevňovacie spoje. V prípade potreby jemne dotiahnite uvoľnené skrutky. Výškovo nastaviteľné podrúčky sa zvyčajne uchytávajú skrutkovými spojmi na spodnú časť sedadla. Pravidelným používaním výškovo nastaviteľných podrúčiek na stoličke (zmena výškovej polohy, aktívne opieranie sa a prenášanie váhy tela na podrúčky pri nasadaní / vysadaní, používanie podrúčiek pri tlačení / ťahaní, pojazde) sa môžu niektoré skrutky mierne uvolniť. Včasnou kontrolou a dotiahnutím uvoľnených častí môžete predísť poškodeniu. Dotykové časti podrúčiek ošetrujte vlhkou utierkou, na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá, môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu polyuretánového povrchu.

Náš tip: ak máte užšie sedadlo s namontovanými podrúčkami a potrebujete získať viac miesta na šírku pre sedenie, povolením spodných upínacích skrutiek podrúčiek sa uvolní ich poloha a vytiahnutím do strán tak môžete oddialiť polohu podrúčiek od sedadla, čím získate väčšiu vnútornú šírku pre sedenie na stoličke.

4. Kolieska sú dodávané k stoličkám v rôznych vyhotoveniach (plastové, pogumované, kovové, hliníkové). Používaním stoličky sa na kolieska zachytávajú rôzne nečistoty, ktoré môžu výrazne ovplyvňiť plynulosť otáčania ale aj ich životnosť. Veľmi dôležitá je preto pravidelná kontrola hlavne v takých prevádzkach, ktoré sú vystavené extrémnej prašnosti, odporúčame preto, aby ste na odstránenie jemných nečistôt použili umytie vodou, pre odstránenie mastnoty použite čistenie s pridaním bežného saponátu, hrubšie nečistoty vtlačené do materiálu kolieska odstránte mechanicky.

5. Antistatické kolieska pre ESD stoličky tvoria dôležitú časť špeciálnej ESD konštrukcie na antistatickej stoličke, musia byť priamo v kontakte s uzemňovacou podložkou, alebo uzemnenou podlahou a preto je veľmi dôležité, aby sa udržiavali v 100% čistom stave.

Dôležité upozornenie - Antistatické ESD kolieska nikdy neumývajte bežnými saponátmi. Tieto saponáty môžu obsahovať pridané látky na báze silikónu, ktorý vytvorí na povrchu kolieska lepivú vrstvu, na ktorú sa prichytávajú prachové častice. Po čase tak vznikne medzi kolieskom a uzemňovacou podlahou nevodivá vrstva, ktorá môže výrazne ovplyvniť vodivosť stoličky. Pre umývanie a čistenie antistatických ESD koliesok sa môže používať len špeciálny čistiaci ESD prostriedok, ktorý pomôže odstrániť usadené nečistoty a neovplyvňuje povrchové antistatické vlastnosti kolieska (tiež odporúčame aj špeciálny antistatický roztok REZTORE, ktorý obnovuje antistatické vlastnosti ESD materiálov). Informujte vašu upratovaciu služby, že používate špeciálne ESD vybavenie, pre ktoré je potrebné zabezpečiť aj správny postup čistenia a správne ESD čistiace prostriedky a vybavenie.

Novinky z nášho blogu

Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
08.05.2022 Škola
Nabíjať a skladovať? Žiadny problém!
Špeciálne mobilné vozíky a skrine s vnútorným vybavením umožňujúcim súčasne skladovať a nabíjať notebooky, tablety alebo smartfóny s využitím najmä p... čítať celé
Ako používať balančnú stoličku ELA
01.05.2022 Kancelária
Ako používať balančnú stoličku ELA
Tipy a rady ako začať používať balančnú stoličky ELA pre aktívne sedenie čítať celé
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
10.04.2022 Kancelária
Balančné stoličky pre zdravé sedenie
Poznáte označenie sitting / perching, viete správne používať balančné stoličky a sedáky? čítať celé
Bezpečnostný uzáver pre šatňové skrine
06.02.2022 Šatne
Bezpečnostný uzáver pre šatňové skrine
Špeciálny bezpečnostný uzáver pomáha zlepšiť zabezpečenie uzamykania šatňových skriniek. čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
© 2023 - marketsk.sk
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk