Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
01.07.2020
Marketsk.sk - nový dizajn a funkcie
Dnes sme spustili nový vizuál e-shopu marketsk.sk! Nové možnosti vyhľadávania, moderný vzhľad a podpora responzívnej funkcie zobrazovania pre tablety... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Čistenie a údržba stoličkiek
Čistenie a údržba stoličkiek

ÚDRŽBA STOLIČIEK - SEDADLO / OPERADLO

1. Látkový poťah stoličky udržiavajte v čistote pravidelným vysávaním od prachu a bežných drobných pevných ničistôt. Pre suché čistenie použite vysávanie s jemným kartáčovým nadstavcom, ktorý nepoškodí povrch látkového poťahu. Pozor pri vysávaní sieťovaných sedadiel a  operadiel, nepoužívajte plastové nadstavce, ich tvrdé hrany môžu narušiť štruktúru sieťoviny, vždy používajte len kartáčový nadstavec, ktorý je šetrný na sieťovaný povrch. Špeciálne typy stoličiek majú v ponuke odopínacie látkové poťahy, ktoré je možné prať v práčke. Niektoré typy poťahových látok majú špeciálnu povrchovú impregnáciu a preto je potrebné na ich údržbu zvoliť odporúčaný čistiaci režim (špeciálne bakteriostatické látky odolné voči baktériam, antistatické látky a látky napustené impregnáciou odpudzujúcu vodu). V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá, môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej látky. O možnostiach generálneho hĺbkového čistenia sa poraďte priamo s profesionálnymi firmami, ktoré sa špeciálizujú na takýto proces čistenia. Nezabudnite, že neodborne vykonané hĺbkové mokré čistenie môže výrazne narušiť vlastnosti a štruktúru sedadlovej peny (niektoré typy stoličiek používajú špeciálnu pamäťovú penu), preto sa vždy dôkladne poradťe so špecializovanou firmou a požiadajte ju o najvhodnejší typ čistenia.

2. Koženkový poťah udržiavajte v čistote pravidelným utieraním jemne navlhčenou utierkou, prípadne špeciálnymi čistiacimi prostriedkami určenými na regeneráciu koženky. Koženka je syntetický poťahový dvojvrstvový materiál (spodná nosná sieťovinová vrstva a vrchná farebná vrstva). V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať navlhčenou utierkou a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte mokré čistiace procesy (tepovanie) a nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej koženky.

3. Kožený poťah udržiavajte v čistote pravidelným utieraním jemne navlhčenou utierkou, prípadne špeciálnymi čistiacimi prostriedkami určenými na regeneráciu kože. Koža je prírodný poťahový materiál, každý typ kože má svoju štruktúru. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte povrch poťahu čo najrýchlejšie poutierať navlhčenou utierkou a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte mokré čistiace procesy (tepovanie) a nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu poťahovej kože.

4. Plastové sedadlá sú vyrobené z odolného polyetylénu a sú odolné voči vode. Pre základnú údržbu používajte utieranie vlhkou utierkou s použitím bežného saponátu. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad plastového sedadla (hlavne pri sedadlách s vysokým leskom). V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte plastový povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu plastového sedadla.

5. PUR plastové sedadlá sú vyrobené z odolného vstrekovaného polyuretánu a sú odolné voči vode. Pre základnú údržbu používajte utieranie vlhkou utierkou s použitím bežného saponátu. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad plastového sedadla. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte plastový povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu polyuretánového sedadla.

6. Drevené sedadlá sú vyrobené z ohýbanej bukovej preglejky s prírodným vzhľadom v dekóre buk, alebo špeciálnym morením v iných odtieňoch, niektoré sedadlá môžu mať vrchný ochranný lakovaný náter. Pre základnú údržbu používajte utieranie jemne navlhčenou utierkou. Nepoužívajte abrazívne čistiace prostriedky (krémy, pasty, tekuté pasty), pretože môžu trvale poškodiť štruktúru a vzhľad dreveného sedadla. V prípade znečistenia jedlom / nápojmi sa snažte drevený povrch čo najrýchlejšie poutierať a vysušiť. Na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá. Môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu dreveného sedadla.

7. Antistatická ESD látka, je špeciálna látka vyrobená za účelom odvádzania vzniknutých nábojov od sediacej osoby na uzemňovacie prvky. Špeciálna štruktúra látky si vyžaduje aj špeciálne čistiace procesy. ESD poťahové látky nikdy nečistite mokrým tepovaním, prípadne mokrým umývaním bežnými saponátmi. Antistatická ESD látka sa môže ošetrovať len suchým vysávaním (používajte ESD vysávače na zamedzenie vzniku nežiadúcich nábojov) a povrch látky je možné ošetriť len špeciálnymi ESD prostriedkami (napríklad antistatický roztok REZTORE), ktoré obnovujú povrchové vlastnosti antistatickej látky.

 

ÚDRŽBA STOLIČIEK - MECHANICKÉ ČASTI

1. Stoličková mechanika je spodná ovládacia časť stoličky, je spojená so sedadlom a operadlom, na ovládanie funkcií mechaniky sa používajú páčky, alebo tlačidlá, prípadne bowdenové ovládanie. Tieto ovládacie prvky sú zvyčajne bezúdržbové, prípadné poruchy sa musia opravovať v servisnom stredisku. Pravidelné čistenie od prachu a nečistôt pomáha udržovať mechaniku vo funkčnom stave. V prípade potreby je možné dotiahnuť spodné upevňovacie skrutky (mierne uvoľnenie sa môže vyskytnúť časom a vplyvom bežného používania stoličky, čo ale nie je reklamačná vada), vo veľmi prašnom prostredí intervaly kontroly a údržby opakujte častejšie, na kĺbové a hojdacie spoje môžete aplikovať jemnú vrstvu mazacieho / ochranného prostriedku.

2. Stoličkový piest je samostatný uzatvorený zdvíhací systém a pri štandardných kancelárskych podmienkach a správnom používaní stoličky je to jej bezúdržbová časť. Vo veľmi prašnom prostredí (dielenské priestory, výrobné haly, recepcie a pod.) je vhodné pravidelne suchou utierkou zotierať usadené jemné prachové nečistoty z hladkej klznej plochy. Občasná zmena výškovéj polohy nastavenia z úplného zatlačenia do úplného vysunutia zabraňuje stuhnutiu vnútorných častí a maziva, prípadne môže včas odhaliť poruchu.

3. Podrúčky sa rozdeľujú na pevné a výškovo nastaviteľné. Pevné podrúčky môžu byť súčasťou stoličkovej konštrukcie, prípadne sa jedná o montovaný typ, ktorý sa uchytáva na spodnú časť sedadla - pre tento typ kontrolu zamerajte hlavne na upevňovacie spoje. V prípade potreby jemne dotiahnite uvoľnené skrutky. Výškovo nastaviteľné podrúčky sa zvyčajne uchytávajú skrutkovými spojmi na spodnú časť sedadla. Pravidelným používaním výškovo nastaviteľných podrúčiek na stoličke (zmena výškovej polohy, aktívne opieranie sa a prenášanie váhy tela na podrúčky pri nasadaní / vysadaní, používanie podrúčiek pri tlačení / ťahaní, pojazde) sa môžu niektoré skrutky mierne uvolniť. Včasnou kontrolou a dotiahnutím uvoľnených častí môžete predísť poškodeniu. Náš tip: ak máte užšie sedadlo a potrebujete viac miesta pre sedenie, povolením týchto skrutiek môžete bočne oddialiť polohu podrúčiek od sedadla čím získate väčšiu vnútornú šírku na stoličke. Dotykové časti podrúčiek ošetrujte vlhkou utierkou, na čistenie nepoužívajte bielidlá, chlór ani iné rozpúšťadlá, môžete trvale poškodiť vzhľad a funkciu polyuretánového povrchu.

4. Kolieska sa dodávajú v rôznych vyhotoveniach (plastové, pogumované, kovové, hliníkové). Pravidelne čistite ich vonkajšie plochy, na kolieska sa pri sedení a pojazde zachytávajú a zatláčajú rôzne nečistoty, ktoré môžu výrazne ovplyvňiť plynulosť pojazdu. Pre odstránenie jemných nečistôt použite umytie vodou s pridaním bežného saponátu, hrubšie nečistoty vtlačené do materiálu kolieska odstránte mechanicky.

5. Antistatické ESD kolieska tvoria dôležitú časť špeciálnej ESD konštrukcie antistatickej stoličky, sú priamo v kontakte s uzemnenou podlahou, alebo uzemňovacou podložkou, a preto je veľmi dôležité, aby sa udržiavali v 100% čistom stave. Antistatické ESD kolieska nikdy nečistite umývaním bežnými saponátmi. Tieto saponáty obsahujú pridané silikónové látky, ktoré vytvoria na povrchu kolieska lepivú vrstvu, na ktorú sa prichytávajú prachové častice, postupne tak vznikne medzi kolieskom a uzemňovacou podlahou vrstva, ktorá môže výrazne ovplyvniť nastavený meraný odpor 0,1 MΩ. Antistatické ESD kolieska sa môžú ošetrovať len špeciálnymi ESD prostriedkami (napríklad antistatický roztok REZTORE), ktoré obnovujú povrchové antistatické vlastnosti.

Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
© 2020 marketsk.sk - všetky práva vyhradené
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.